Sazenice baobabu šakal ze Senegalu, 1-2 roky
Nádherný malý baobab šakal je známý spíš jako pouštní růže. Dokáže se zásobit vodou na zimu, tvaruje se jako bonsaj a krásně kvete.
Kategorie: | Sazenice baobabu ze Senegalu |
---|---|
Položka byla vyprodána… |
Nejnovější přírůstek do naší rodiny baobabů ze Senegalu je, upřímně řečeno, nečekaný. Snad o to větší radost z něj máme, protože Adenium obesum, neboli pouštní růže, je jeden z nejkrásnějších sukulentů světa. Ve své domovině, afrických polopouštích, dorůstá až do výšky 5 metrů, ale v našich podmínkách se tvaruje jako bonsaj, pro což se ukázal být jako stvořený.
Jako jiné růže má i tato pouštní růže mnoho podob a ani tvar listů není vždy stejný. Tvar kmene ale jasně ukazuje na baobab a rostlina si v něm ukládá zásoby vody na horší časy. Na podzim ztrácí listy, které však na jaře příštího roku opět vyrazí, a stromek potěší také nádhernými květy. Kvete obvykle dvakrát ročně a květy vydrží krásné 2 měsíce. Dle různých zdrojů začíná kvést ve stáří 1-4 let. Nabízená sazenice je stará 1-2 roky...
Býložravcům v přírodě se brání hořkými a jedovatými látkami obsaženými v celém svém těle. Podobně jako příbuzný oleandr je tedy celá rostlina jedovatá, zvláště pro psy. Jed z jeho mízy se v Africe dodnes používá jako šípový jed pro lov zvířat. Při řezání tedy vždy používejte rukavice a rostlinu držte mimo dosah dětí a zvířat!
Sazenice baobabu
Sazenice ve věku 1-2 let pěstovaná v africkém Senegalu zcela bez umělých chemických činidel. Používají se hnojiva zejména rostlinného původu. Jedná se o druh Adenium obesum, česky také adénium ztloustlé. Export z Afriky je však možný až v době, kdy ani cestou neklesne teplota vzduchu pod 12 °C a děje se tak vždy jen jednou ročně na jaře. A letos je to poprvé, co jsem ze Senegalu získali také tento druh. Součástí dodávky je i návod na pěstování a stručné informace o sazenici.
Velikost sazenice 8-12 cm.
Vypěstován v rámci fair trade projektu v Senegalu
Sazenici vypěstovali lidé ve školkách Végétaux D'ailleurs International v Senegalu, kde plně respektují zásady spravedlivého obchodu fair trade. Firma začínala v roce 1998 jako spolek Afrobonsai v hlavním městě Senegalu se vzdělávacím projektem pro mladistvé. Mladí lidé prodávali malé stromky z vlastních zahrad na trhu v Dakaru, kde se brzy staly velmi oblíbené a zájem se rozšířil i do zahraničí.
V roce 2005 tak založili vlastní zahradnictví u města Richard Toll blízko hranic s Mauretánií. O 5 let později se přesunuli do Bandie (v roce 2003 1058 obyvatel), asi 75 km východně od Dakaru, kde je pramen sladké vody. V sousedství je od roku 1990 první soukromá přírodní rezervace v Senegalu Bandia, kde také čeští odborníci ze spolku Derbianus Conservation už mnoho let usilují o záchranu kriticky ohrožené antilopy Derbyho, největší antilopy světa.
Lidé z Végétaux D'ailleurs dnes obhospodařují více než 10 ha půdy, z nichž 2/3 jsou vyhrazeny pro baobaby. Zřekli se používání insekticidů a chemických hnojiv a využívají jen hnojivo přírodní. Díky pravidelnému vyprazdňování septiků se na farmě významně snížil počet komárů a nemocných malárií. Vylepšili své pěstební postupy, postavili skleníky a vybudovali také úsporné kapkové zavlažovací kanálky k jednotlivým stromkům. Starají se o baobaby od semínek až po stromy staré 100 let a připravují se na spolupráci s Cactées de Saint Jean, specialistou na kaktusy a sukulenty v Clérieux v Drôme.
Sadba a pěstování stromků dává po celý rok práci 12 lidem a dalších 15-30 zaměstnanců zde pracuje sezónně. Mezi nimi jsou i ženy a lidé s mentálním postižením. Je to spousta práce, ale také dlouhodobé a bezpečné zaměstnání dle principů fair trade. Zásadní je spravedlivé odměňování (více než dvojnásobek senegalského průměru v zahradnictví, placené přesčasy, výplata v hotovosti každý měsíc či denně, příplatek na svatbu či pohřeb), dobré pracovní podmínky, zdravotní výchova (vyprazdňování septiků, základní léky pro jednoduché nemoci), důchodové pojištění, měsíc placené dovolené, konzultace týkající se senegalského sociálního systému (např. příspěvky na dítě) a vyloučení dětské práce a diskriminace lidí.
Návod na pěstování baobabu
Baobab je v našich zeměpisných šířkách možné pěstovat jako pokojovou rostlinu, která vyžaduje po celý rok teplotu vzduchu nad 12 °C. Sazeničku zasaďte do kaktusové zeminy, nebo do směsi hlíny a písku v poměru 50:50, a umístěte na slunné místo. Mezi jednotlivými zaléváními nechte půdu vždy vyschnout a nedovolte, aby byla neustále mokrá. Tímto způsobem zalévejte až do chvíle, kdy rostlina začne shazovat listy na zimu. Koncem podzimu zálivku snižte na minimum, aby si rostlina mohla za dobu slabšího světla odpočinout v relativním suchu bez poškození. Koncem jara rostlinu umístěte na co nejsvětlejší a nejteplejší místo a začněte opět více zalévat. Vždy ale nechte půdu před dalším zalitím vyschnout.
Může trvat několik týdnů, než vyraší nové listy. Hnojte max. 1x za 2 týdny během růstové fáze hnojivem pro kaktusy s hodnotou NPK 8-8-8 nebo 6-6-6. Květináč by měl být hluboký min. 10 cm, protože kořeny šakala jsou dlouhé a rostou do hloubky.
Sazenice mají osvědčení o fytotechnické bezpečnosti ze Senegalu a po importu jsou znovu kontrolovány fytosanitárními orgány v německém Frankfurtu nad Mohanem.
Produkt není potravina a není určen k lidské spotřebě!
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.